Ana Sayfa
Supolitik Oluşumunun
İlkeleri
Uluslararası Konferans
22-23 Mart 2008
"Kapitalizmin Kıskacında SU"
24 Mart 2008 İstanbul
Deklarasyonu
5. Dünya Su Forumuna
Karşı Hazırlık Toplantısı
8-9 Kasım 2008
8-9 Kasım Hazırlık
Toplantısı Deklarasyonu
15-22 Mart 2009 Suyun
Ticarileştirilmesine
Hayır Platformu
Genel Programı
Uluslararası İstanbul
Konferansından
Kim Kimdir
Bilgi Notları 
Makaleler
Basın Açıklamaları
İletişim
Site Haritası 
English Español
Güncelleme Tarihi:
05 Haziran 2012
 

DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK, YAŞAMI SAVUNMAK
İÇİN 5 HAZİRAN’DA SOKAKTAYIZ!

1970’li yılların ikinci yarısından itibaren Dünya Çevre Günü olarak kutlanmakta olan 5 Haziran; doğa düşmanı kapitalistlerin, "çevreci" etkinlikler ve "sosyal sorumluluk projeleri" ile doğa dostu imajı çizmeye çalıştıkları gündür. Biz Doğayı savunanlar için ise kapitalizmin çevreyi kirlettiği, doğayı yok ettiği, yaşamı öldürdüğü gerçeğini söylemek, 5 Haziran’ın kutlama değil mücadele günü olduğunu göstermek için buradayız. Emperyalizmin ülkemizdeki işbirlikçilerinin elleriyle yaşama, insana, doğaya yönelik saldırılarına karşın buradayız.

AKP hayatın her alanına, halkın her kesimine, pervasızca saldırıp gözaltına alıyor, tutukluyor ve katlediyor. Hopa'da Metin Lokumcu'yu katleden faşist AKP'nin kendisinin dışındaki hiçbir sese, en ufak hak aramaya dahi tahamülü yok. AKP, bir yandan gazıyla jopuyla polisi jandarmasıyla halkı susturmaya çalışırken diğer yandan ise çıkardıkları yasalarla saldırılarına devam etmektedir. Bu saldırılara birkaç örnek:

TBMM de 19/04/2012 tarihinde kamuoyunda 2B Yasası olarak bilinen "Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı" kabul edildi.

05/05/2012 tarihinde "Tapu Kadastro Kanunu'nda" yabancılara arazi satışı 2,5 hektardan 30 hektara çıkarıldı. Bakanlar Kurulu kararıyla 30 hektardan da 60 hektara çıkarılabileceği gibi değişiklikler yapıldı.

15/05/2012 tarihinde ise Kamuoyunda "Kentsel Dönüşüm" yasası olarak bilinen "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı" Mecliste kabul edilerek yasalaştı.

"Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’nın" 14 maddesi komisyondan geçti. Geçen maddeler arasında İkizdere’ye HES yapılmasının önünü açan düzenleme de yer aldı.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi son bir yıl içinde de Hopa’da, Solaklı’da, Tortum’da, Gerze’de, Peri Vadisi’nde halkın üzerine gaz bombaları, panzerler, coplar ve kurşunlarla saldırmaktan çekinmediler. Yakın bir zamanda Solaklı, Karaçam, Köknar Köyleri'nde HES'e karşı direnen köylüler teker teker evlerinden gözaltına alındı. Köye 700 jandarmayla girip terör estirdiler. Yine aynı şekilde Peri Vadisi'nde açılan çadır direnişine saldırdılar. Ülkemizin dört bir yanı yangın yeri. Doğamız, suyumuz, ormanlarımız, yaşamımız emperyalistlere, sermayeye peşkeş çekiliyor. Saldırının her boyutuyla karşı karşıya kalıyoruz. Ancak AKP'nin her türlü saldırısına karşın bizler mücadelemize devam edeceğiz.

"Dünya Çevre Günü" değil "Mücadele Günü’nde" insana, yaşama, doğa ve çevreye saygılı ve duyarlı herkesi, ülkemizin eşi benzeri olmayan yeşilini, biyolojik zenginliğini, toprak ve su kaynaklarını, insanlarımızın doğal yaşam alanlarını korumaya ve bu uğurda verilen mücadelelere destek vermeye çağırıyoruz.

Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu