Ana Sayfa
Supolitik Oluşumunun
İlkeleri
Uluslararası Konferans
22-23 Mart 2008
"Kapitalizmin Kıskacında SU"
24 Mart 2008 İstanbul
Deklarasyonu
5. Dünya Su Forumuna
Karşı Hazırlık Toplantısı
8-9 Kasım 2008
8-9 Kasım Hazırlık
Toplantısı Deklarasyonu
15-22 Mart 2009 Suyun
Ticarileştirilmesine
Hayır Platformu
Genel Programı
Uluslararası İstanbul
Konferansından
Kim Kimdir
Bilgi Notları 
Makaleler
Basın Açıklamaları
İletişim
Site Haritası 
English Español
Güncelleme Tarihi:
8 Aralık 2014

 

BM İKLİM ZİRVESİ EMEK VE
SENDİKA KIYIMIYLA BAŞLADI

 

Su Politik Çalışma Grubu
Aralık 2014

1-12 Aralık 2014 tarihlerinde Peru’nun başkenti Lima’da toplanan BM-İklim Zirvesi su mücadelesi veren FENTAP- Sendikasının Genel Seketeri Luis Isarra Peru Hükümeti tarafından görevden alınması ile başlamıştır. İklim Zirvesi organizatörlerinin ve Peru Hükümetinin boy hedefi haline getirilen FENTAP – Peru Su İşçileri Sendikaları Federasyonu ve Federasyon yönetimi Peru’daki su özelleştirmelerine karşı mücadeleleri ve eleştirileri ile bilinmektedir. Peru’nun su mücadeleleri tarihi emek ve sendika liderlerini hedef alan kıyımlarla doludur. 2005 yılında da yine FENTAP’ın örgütlü sendikalarından SUTSELAM’ın lideri Luz Mariana Rodriquez Rojas su mücadelesi örgütlediği için görevden alınmıştır.

Yeni görevden alınan FENTAP’ın lideri Luis Isarra’nın 2008 yılındaki bir ropörtajın da söylediği sözler, ülkedeki su mücadelesinin ulaştığı boyutları ortaya koymaktadır:

“Eğer Su İşçileri Sendikası olarak su varlıklarını ve su hizmetlerini kontrol etmemize izin verilmiyorsa, biz de bu kurumların başına Peru halkının gelmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.” 

Türkiye’den binlerce kilometre uzakta yaşanan bu saldırı, coğrafi uzaklığa rağmen Türkiye’deki emek ve doğa örgütlerinin hiç te yabancı olmadığı bir durumdur. Diğer yandan bu saldırı, doğaya yönelik saldırıların nasıl ve hangi biçimler altında emeği doğrudan etkilediğinin açık seçik görüldüğü, ete kemiğe büründüğünün de en somut göstergesidir. Peru örneği, doğa için mücadele edenler, emek örgütleri ve siyasal hareketlerin birlikte ve tek vücut halinde mücadele etmesinin neden şart olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. 

Peru Hükümetinin bu saldırısı karşısında başta Labour Start ve UnionBook olmak üzere pek çok uluslararası kampanya başlatılmıştır.

Bizler ise Su Politik Çalışma Grubu olarak:

  1. BM İklim Zirvesi delegelerine, derhal zirveden çekilmeye;
  2. Türkiye’deki Emek, Doğa ve Siyasal Örgütleri Peru halkı ve Peru’nun demokratik örgütleri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

SU Politik Çalışma Grubu