Ana Sayfa
Supolitik Oluşumunun
İlkeleri
Uluslararası Konferans
22-23 Mart 2008
"Kapitalizmin Kıskacında SU"
24 Mart 2008 İstanbul
Deklarasyonu
5. Dünya Su Forumuna
Karşı Hazırlık Toplantısı
8-9 Kasım 2008
8-9 Kasım Hazırlık
Toplantısı Deklarasyonu
15-22 Mart 2009 Suyun
Ticarileştirilmesine
Hayır Platformu
Genel Programı
Uluslararası İstanbul
Konferansından
Kim Kimdir
Bilgi Notları
Makaleler
Basın Açıklamaları
İletişim
Site Haritası
English Español

DİCLE NEHRİ

Mustafa Majid / Bağdat / Al-Sabah

3 Temmuz 2008

"Irak’lı bir uzman, Ilısu Barajının 2011 yılında tamamlanmasından sonra Dicle nehrinin, Musul’un su ihtiyacının %50’sini karşılayamaz hale geleceğini belirtiyor."

Irak Su Kaynakları Bakanlığından bir yetkili, Türkiye’de Ilısu Barajı inşaatı tamamlandıktan sonra Irak’ın Dicle nehrinden payına düşen su miktarının, takip eden üç yıl içinde, yaz aylarında saniyede 211 metre küp azalacağını, Musul kentini ise Dicle’den alması gereken suyun yarısından mahrum edeceğini belirtiyor. Al-Sabah gazetesine yapılan bir açıklamada ilgili Bakanlığa bağlı Su Kaynakları Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden bir uzman önümüzdeki 15 yıl içinde Fırat ve Dicle nehirleri üzerine 22 baraj inşa edilmesini de kapsayan GAP projesinin bir parçası olan Ilısu Barajının Irak sınırına uzaklığının 50 km olduğunu belirtti. Yetkili, Ilısu barajı tamamlandığında Dicle’deki toplam su miktarının %47 oranında azalacağını, Musul kentini de yaz aylarında ihtiyaç duyduğu suyun %50’sinden mahrum edeceğinin altını çizdi.

Bu uzmanın belirttiğine göre, söz konusu baraj, tıpkı Fırat’a da yapıldığı gibi, nehir suyunun %80’ini tutacak ve 11,4 milyar metre küp su saklama kapasitesine sahip ve 300 kilometrelik bir alana yayılan baraj, Irak’taki yaklaşık 3 milyon dönümlük ekilebilir tarım arazisini susuz bırakacak. Bunun doğal sonucu ise, çiftçilerin tarımdan caydırılması ve kentlere göç etmek zorunda bırakılması olacak. Irak’ın payına düşen su miktarının azalması içme suyu, elektrik santralleri, genel olarak sanayi ve bataklık alanlar ve çevreyi de olumsuz etkileyecek. Yetkili, Ilısu inşaatının tamamlanmasının ardından Türkiye’nin, Dicle suyunun yolunu Türkiye-Irak sınırını geçmeden önce bölgedeki tarım topraklarını sulayacak şekilde değiştirecek olan Ilısu-Jazra sisteminin inşaatını başlatacağının önemine dikkat çekiyor. Böylece, Irak sınırını geçecek ve tuzluluk oranı son derece yükselmiş olan su miktarı saniyede sadece 211 metre küp seviyesine düşecek.

Irak’ın yıllık su ihtiyacı 50 milyar metre küp ve bu suyun %60’ı Dicle nehrinden; geri kalan kısmı ise Fırat nehrinden sağlanıyor. İki nehrin Irak topraklarında akan kolları üzerine Irak hükümeti tarafından inşa edilmiş olan barajlar, su tankları ve diğer benzer su depolama tesislerinde biriktirilen toplam su miktarının 149 milyar metreküp olduğu tahmin ediliyor. Buna karşın, 2015 yılına gelindiğinde Irak’ın su ihtiyacı yılda 77 milyar metre küpe ulaşırken; elindeki su miktarı sadece 43 milyar metreküp olacak. Öte yandan, GAP sulama projesi sayesinde Anadolu’nun güney doğu bölgesindeki tarıma elverişli toprakların büyüklüğünün 1980’lerin başlarında 9 milyon dönüm kadar arttığı biliniyor. GAP projesinde, 22 büyük baraj ile bir dizi küçük ölçekli barajın inşası amaçlanıyor. Bunlar içinde, 19 hidroelektrik santrali ve 100 milyar metreküplük su biriktirme kapasitesine sahip olan dört büyük barajın inşaatı hâlihazırda tamamlanmış durumda.

(Text of report by Iraqi Media Network weekly newspaper Al-Sabah on 3 July 2008)