Ana Sayfa
Supolitik Oluşumunun
İlkeleri
Uluslararası Konferans
22-23 Mart 2008
"Kapitalizmin Kıskacında SU"
24 Mart 2008 İstanbul
Deklarasyonu
5. Dünya Su Forumuna
Karşı Hazırlık Toplantısı
8-9 Kasım 2008
8-9 Kasım Hazırlık
Toplantısı Deklarasyonu
15-22 Mart 2009 Suyun
Ticarileştirilmesine
Hayır Platformu
Genel Programı
Uluslararası İstanbul
Konferansından
Kim Kimdir
Bilgi Notları
Makaleler
Basın Açıklamaları
İletişim
Site Haritası
English Español

TOKİ Başkanı Bayraktar'ın açıklamaları, çok anlamlı şeyler söylemese de...

"İhale yasası olmasa baskıya direnemezdik"

31.3.2008 | Gülçin Üstün (Kaynak: Milliyet Gazetesi)

Kamu İhale Yasası’nın önemini vurgulayan TOKİ Başkanı Bayraktar, "Bu yasa olmasa ne kadar dürüst olsak da müteahhit baskısına direnemezdik" dedi.

Hükümet enerji, ulaştırma, su ve posta sektörlerini ihale yasasının dışına çıkarmaya hazırlanırken, birçok kurum tarafından eleştirilen Kamu İhale Yasası’na Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar’dan destek geldi. Bayraktar, "İyi ki ihale yasası var ve biz buna göre iş yapıyoruz. Yoksa ne kadar dürüst olursak olalım müteahhit baskısına direnemezdik" dedi.

1800 ihaleden 3’üne şikâyet

Bayraktar, TOKİ’nin adının bugüne kadar hiçbir şaibeye karışmadığını, gerçekleştirdikleri 1800 ihaleye ilişkin Kamu İhale Kurumu’na sadece 3 şikâyet gittiğini söyledi. "İhale yasası iyi ki var, yoksa müteahhit baskısına direnemezdik. Ne kadar dürüst olursanız olun, işlerimizi bu yasaya göre ihale etmezsek bir süre sonra sıkıntı yaşanırdı" diyen Bayraktar, yasanın eleştirilmesi gereken yönleri de olduğunu söyledi.

Şikâyet mekanizmasının çok kolay işlediğini ve hemen her isteklinin kurumları şikâyet edebildiğini anlatan Bayraktar, arkası olmayan şikâyetleri önleyecek, ciddi şikâyetlerde de sıkı yaptırım uygulayacak bir sistem kurulmasını istedi. Bayraktar, ihalelerdeki ilan sürelerinin de çok uzun olduğunu ve bunun işlerin yavaşlamasına yol açtığını belirterek, "Kamu İhale Kurumu idarelere güvenmeli" dedi.