Ana Sayfa
Supolitik Oluşumunun
İlkeleri
Uluslararası Konferans
22-23 Mart 2008
"Kapitalizmin Kıskacında SU"
24 Mart 2008 İstanbul
Deklarasyonu
5. Dünya Su Forumuna
Karşı Hazırlık Toplantısı
8-9 Kasım 2008
8-9 Kasım Hazırlık
Toplantısı Deklarasyonu
15-22 Mart 2009 Suyun
Ticarileştirilmesine
Hayır Platformu
Genel Programı
Uluslararası İstanbul
Konferansından
Kim Kimdir
Bilgi Notları 
Makaleler
Basın Açıklamaları
İletişim
Site Haritası 
English Español
Güncelleme Tarihi:
04 Haziran 2011
 

Uluslararası su mücadelesi aktivistlerinden mesajlar:
Su hayattır, Lokumcu yaşıyor!

Supolitik çalışma grubundan Gaye Yılmaz Hopa’da yaşanan saldırı ve Metin Lokumcu’nun bu saldırıda yaşamını kaybetmesi üzerine dünyadaki su mücadelesi aktivistlerine ve örgütlerine bir mektup göndererek süreç hakkında bilgi verdi. Supolitik’in mektubu üzerine gelen mesajların çevirisini http://halkevleri.org.tr 'den aktararak yayınlıyoruz.

KANADA

Anil Naidoo/Blue Planet - CANADA

Türkiye’deki sevgili arkadaşlar, Bu son derece üzücü ve kötü bir haber. 2009 Mart’ında Dünya Su Forumu sırasında Türk Polisi’nin aktivistlere ne kadar sert ve acımasız davrandığını bizler bizzat kendi gözlerimizle tanık olmuştuk. Kalbimiz, Metin Lokumcu’nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra su hakkı için savaşan siz Türkiye’li aktivistlerle birlikte. Bu zor günlerde sizleri nasıl destekleyebileceğimizi ve nasıl bir dayanışma göstermemiz gerektiğini lütfen bize söyleyin. Dayanışma duygularımızla

Shayda - Corporate Accountability International

Sevgili Gaye, Bu kaybı öğrenmekten ötürü son derece üzgünüm ve en içten başsağlığı dileklerimizi Metin’in ailesine ve su mücadelesi yürüten dostlarımıza ileteceğinizi umuyorum. Kısa süre önce Türkiye’deydim ve tansiyonun nasıl yükselmekte olduğunu gördüm. Lütfen gelişmelerden bizleri haberdar etmeye devam edin ve destek verdiğimizi networkunuze de iletin.

ŞİLİ Santiago / Şili

Gaye, Yoldaşımız Metin Lokumcu’yu kaybettiğimiz için duyduğum üzüntüyü açıklamak ve en derin başsağlığı dileklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Metin’in anısını yaşatmamızın en doğru yolu, onun mücadelesini devam ettirmemiz olacaktır. Dayanışma duygularımla

URUGUAY -Adriana Marquisio/ Uruguay

Dostlar, Metin için başsağlığı dilemek istiyorum! İçinden geçtiğimiz bu anlar hepimiz için son derece ağır, tüm dünyadan arkadaşlarımızla ilgili kötü haberler alıyoruz. Hep birlikte kalabilmek için çok kuvvetli olmak zorundayız. Başta Metin’in yakınları olmak üzere Türkiye’deki tüm arkadaşlarıma sevgilerimi gönderiyor, hepinizi öpüyorum

İSPANYA

Jaume/ Barselona ve Katalunya Su Mücadelesi

Sevgili Gaye, Hepinizi kucaklıyor ve sevgilerimi yolluyorum! Barselona ve Katalunya’dan en derin dayanışma ve başsağlığı duygularımızı kabul edin. Bizler de sizinle oradayız! En sıcak selamlarımızla

MALEZYA

Charles Santiago
Su aktivisti Malezya Milletvekili

Sevgili dostlar, Metin Lokumcu’nun kaybı ile ilgili en samimi başsağlığı duygularımı paylaşmak istiyorum, lütfen kabul edin. Metin’le hiç tanışmadım ama onun su ve demokrasi mücadelesi verdiğini biliyorum. Onun ölümü su erişim hakkı ve demokrasi mücadelesinin nasıl ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı olduğunu gösteriyor. Başsağlığı dileklerimi Metin’in ailesine ve arkadaşlarına iletmenizi rica ediyorum Dayanışma duygularımla

Appale J.P

Metin’in ailesi ve yakınlarına derin acılarını paylaştığımı iletmeniz ricasıyla…

KANADA

Maude Barlow
Kanadalılar Konseyi Başkanı ve Birleşmiş Milletler Su Komisyonu Başkanının Fahri Danışmanı /

Ben de bu listedeki diğer arkadaşlarım gibi bütün bu zulüme isyanımı ve dayanışma duygularımı paylaşmak istiyorum. Gaye oradaki durumdan ne kadar kaygılandığımızı ve bu tüyler ürpertici baskıdan ne denli üzgün olduğumuzu lütfen yoldaşlarına ilet. Bu olayı Avrupa’da haberlere ve gündeme taşıyan medya grubu oldu mu? Bizler burada Kanada’da medyaya iletmeye çalışacağız. Bu hikaye mutlaka herkes tarafından bilinmek zorunda.
Sevgilerimi ve dayanışma duygularımı gönderiyorum.

ABD

Shiney Vargeese / Waterwatch – ABD

Sevgili Gaye, Bu haberi almaktan ötürü çok üzgünüz. Kalbimiz Metin Lokumcu’nun ailesiyle ve sizlerle birlikte çarpıyor. Siz orada polis saldırılarına ve sizleri susturmak için yapılan her şeye rağmen mücadelenizi sürdürdüğünüz için sizlere pozitif duygu ve düşüncelerimizi gönderiyoruz.

Shayda

Sevgili Gaye, Aklımız sizlerde, lütfen bizim ne yapabileceğimizi bize söyleyin.

FAS

Mehdi Lahlou
ACME-Fas adına.

Türkiye’deki sevgili dostlar, Bu acı içindeki günlerde, lütfen ACME-Fas’taki bizlerin de dayanışma ve başsağlığı dileklerimizi kabul edin. Biz Fas’ta su hakkı ve daha uluslar arası ölçekte de demokrasi mücadelesi veriyoruz. Ve ülkelerde halkların hak mücadelesi karşısında polisin şiddetin ne denli artabileceğini de gayet iyi biliyoruz.
Lütfen Metin Lokumcu’nun ailesine en derin üzüntülerimizi ve dayanışma duygularımızı iletin.

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

Patra Sindane / Güney Afrika Su Mücadelesi adına

Arkadaşlar, Bu çok üzücü ve Metin’in ailesine başsağlığı diliyorum. Hiçbir polis vahşeti ve şiddet bizi sessizleştiremeyecek. Su hayattır, Metin’in bundan sonra ebediyen barış içinde olmasını diliyorum.

Saleh Rabi - Filistin Su Mücadelesi

Sevgili Gaye, Birinin sırf halkının su hakkını savunduğu için katledildiğini duymak çok kötü. Istanbul’da 2009 yılındaki Su Forumu sırasında Türk polisinin ne kadar sertleşebileceğine gözlerimizle tanık olmuştuk. Türkiye’deki arkadaşlarım ve Metin’in ailesiyle dayanışma içinde olduğumu ve derin üzüntümü paylaşmak isterim.
Çok üzgünüm.

Wenonah /Waterwatch – ABD

Sevgili Gaye, Bizler de burada Metin ve diğer eylemcilerle aynı şiddete maruz bırakılmış gibi hissediyoruz. Bu bütün dünyaya duyurmamız gereken çok önemli biro lay. Daha fazla detay öğrenmek için sana ulaşabileceğimiz bir telefon numarası var mı? böylece olanları Hopa’da heryerde yayınlayabiliriz.

Lütfen Metin’in ailesine en derin üzüntülerimizi ilet.

Ratan /Waterwarriors

Böylesine bir vahşeti kınıyor, Metin’in ailesinin acısını paylaşıyoruz!!

Tony Clarke
Polaris Institute / Kanada

Sevgili Gaye,
Bu listelerdeki diğerleri gibi Metin Lokumcu’nun polis baskısı ve şiddeti altında cerayan eden trajik ölümü beni de şaşkına çevirdi ve fazlasıyla üzdü. Her ne kadar Metin’i şahsen tanımıyor olsam da ona ne olduğu hafızama kazınacak. Su mücadeleleri arttıkça korkarım yakın gelecekte bunun gibi başka trajik olaylar da artacak. Lutfen Lokumcu ailesine derin üzüntümü ilet. Ve tüm arkadaşlarını su adaleti mücadelesinde gösterdiğiniz kararlılıktan ötürü bütün kalbimle kutluyor, hayranlıkla izliyorum.