Ana Sayfa
Supolitik Oluşumunun
İlkeleri
Uluslararası Konferans
22-23 Mart 2008
"Kapitalizmin Kıskacında SU"
24 Mart 2008 İstanbul
Deklarasyonu
5. Dünya Su Forumuna
Karşı Hazırlık Toplantısı
8-9 Kasım 2008
8-9 Kasım Hazırlık
Toplantısı Deklarasyonu
15-22 Mart 2009 Suyun
Ticarileştirilmesine
Hayır Platformu
Genel Programı
Uluslararası İstanbul
Konferansından
Kim Kimdir
Bilgi Notları
Makaleler
Basın Açıklamaları
İletişim
Site Haritası
English Español

WWF - Dünya Su Forumu:

Dünya Su Konseyi (WWC) ile Dünya Su Forumu’nun (WWF) aslında aynı yapı olduğunu söylesek yanlış yapmış olmayız, gerçekten de internette WWF’yi aradığınız zaman karşınıza ya farklı yıllarda yapılan forum toplantıları için hazırlanmış siteler; ya da doğrudan WWC’nin kendi sitesi çıkmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi WWF-Dünya Su Forumu 1997 yılında Dünya Su Konseyi ile eşzamanlı olarak ve Konsey tarafından kuruldu. WWF’nin ikinci toplantısı 2000 yılı Mart ayında Hollanda’da gerçekleştirildi. Her üç yılda bir toplanan WWF’nin bir sonraki toplantısı ise 2003 yılında Osaka/Japonya’daydı. Öte yandan, 2006 yılında Meksika’da yapılan WWF toplantısından itibaren bir şeyler değişmeye başladı; WWF’nin "toplumcu" maskesi düşerken gerçek yüzü daha bir görünür hale geldi. Yüz bini aşkın insan tarafından protesto edilen WWF -2006, WWC’nin sitesinde tabii ki farklı bir hikaye ile yer aldı.

WWC ve WWF’nin genlerinin bir elmanın iki yarısı kadar aynı olduğunun altını bir kez daha çizdikten sonra WWC’nin üyeleri arasında kimler olduğuna bir bakmakta yarar var. Dünyadaki en büyük su şirketleri ile en büyük yatırım bankalarının pek çoğu WWC’nin üyeleri arasında görünüyor. Bunlar arasında Avrupa Yatırım Bankası, Afrika yatırım Bankası, Lyonnaise des eaux, group Suez; Price Waterhouse Coopers; Suez Environment; AREVA sayılabilir. Bu 300 kuruluş ve şirketin yer aldığı uzun listede Türkiye’li kuruluş ve şirketlerin sayısı da oldukça yüksek, yaklaşık olarak 41 şirket ve kurum bulunuyor ki bu sayıyla Türkiye WWC içersinde %13-14 gibi bir temsiliyete sahip. Türkiye şirketlerinin büyük bir çoğunluğunu inşaat, mühendislik ve müteahhitlik alanlarında faaliyet gösterenler oluşturuyor. Ceylan İnşaat, Doğuş İnşaat, Ecetur, Eren İnşaat, Güriş İnşaat, İçtaş İnşaat, Kiska İnşaat, Limak İnşaat, Nurol İnşaat, Peker İnşaat, Tefken Holding, Yüksel İnşaat ve Ünal Şirketler Grubu bunlardan yalnızca bir kaçı. Ayrıca GAP Projesi, Devlet Su İşleri ve İSKİ gibi resmi kuruluşlar ile Türk Su Vakfı da bu listede yer alıyor. (WWC Üyeleri). Forum, üyelerinin ülkelerinde "kongre" adı altında toplantılar düzenliyor. Örneğin 5. Dünya Su Forumu çerçevesinde geçtiğimiz yıl Mart ayında ilk bölgesel "kongre" Antalya’da yapıldı. DSİ toplantıyla ilgili olarak kendi web sitesinde

"70 ülkeden 700’e yakın bilim adamı ve devlet yetkilisinin katılımı ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Dünya Su Konseyi işbirliğinde tertip edilen kongre, 5. Dünya Su Forumu’nun ilk bölgesel toplantısıydı. Nehir havzalarıyla ilişkili konularda çalışan uluslararası uzmanları, akademisyenleri, kamu ve özel sektör temsilcilerini, araştırmacıları bir araya getiren Uluslararası Nehir Havzaları Yönetimi Kongresi’nde, Dünya Su Günü Kutlamaları da yapıldı" (Kaynak) demek suretiyle hem WWC, WWF arasındaki ilişkiyi, hem de WWF’nin sermaye ile olan iç içe geçmişliğini ortaya koymakta. Aynı toplantıda konuşan WWF-5 Genel Sekreteri Oktay Tabasaran ise "2009 yılında yüzden fazla ülkeden 20.000’e yakın katılımcıyı beklediğimiz bu forumun gerçekleşmesi için başta Sayın Başbakanımız olmak üzere desteklerini esirgemeyen bütün yetkililere içten teşekkürlerimi sunuyorum" diyerek, Dünya Su Forumu ile ülkede nehir, göl ne kadar su varsa hepsini satışa çıkaracağını ilan eden Başbakan Tayip Erdoğan’ın perspektifinin ne kadar aynı olduğunu ortaya koymaktadır. Benzer şekilde WWF-5, yani 2009 yılında İstanbul’da yapılacak Dünya Su Forumu’nu oluşturan kişi ve kurumlara baktığımızda da hemen hemen aynı manzarayla karşılaşıyoruz. Örneğin, WWC’nin listelerinde yer alan inşaat ve enerji sektörlerindeki güçlü konumuyla tanıdığımız Doğan Altınbilek, WWF-5’in Uluslar arası Yürütme Kurulu’nda gözlemci görevini üstlenmiş görünüyor. Ayrıca WWF-5 in İletişim Kurulunun başında da Dolsar adlı bir mühendislik şirketinin genel müdürü bulunuyor. Bu kişi aynı zamanda WWC ‘nin guvernörler kurulu üyelerinden. Bazı isimlerde ise WWC ve WWF’nin belli tasarruf önlemleri aldığını ve aynı kişiyi her iki organizasyonda da görevlendirdiğini fark ediyoruz. Örneğin WWF-5’in hazine sorumlusu aynı zamanda WWC’de de hazine sorumluluğu görevini yürüten bir isim: Mokhtar BZIOUI. Başka bir deyişle, her iki yapıda da görevlendirilmiş isimler WWF’nin aslında WWC olduğunu (tersinden de okumak mümkün) bir kez daha gözler önüne sermekte. Jerome DELLI-PRISCOLI de tıpkı WWC başkanı Loïc FAUCHON ve Daniel ZIMMER gibi hem WWC’de yönetimde hem de WWF-5’in organizasyon üst kurulunda görev yapıyor. Dolayısıyla bir kez daha görüyoruz ki WWC ve WWF aynı şeydir.

Supolitik İletişim ve Çalışma Grubu - Araştırma Birimi
Ekim-2007